Uzi'nin Dönüşü22 Aralık 2021 tarihinde Bilibili Gaming’in Youtube sayfasında Uzi’nin (Jian Zi-Hao, 24) profesyonel arenaya dönüşü ile ilgili bir video paylaşıldı. Emekli olmadan önceki dönemde yaptığı maç öncesi hazırlıklar, emekli olduktan sonra geçirdiği süreç ve profesyonel oyunculuğa dönüşüyle alakalı düşüncelerinden kesitler içeren videonun oyuncu/koç fark etmeksizin herkes tarafından izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.


Uzi sahnede

Fotoğraf | LoL Esports Photos via Flickr


Tanımayanlar için Uzi, 5 Nisan 1997 doğumlu Çinli bir League of Legends oyuncusu. Uzi topluluğun büyük bir kesimi tarafından gelmiş geçmiş en iyi “nişancı” (oyundaki ana rolü) olarak görülüyor. 2019 yılında LPL (Çin’in Profesyonel LoL Ligi) ve Nike iş birliğiyle yapılan League of Legends belgeselinde Uzi’nin fiziksel durumu ve genel sağlığıyla alakalı ciddi problemleri dile getirişini izlemiştik.


Bir keresinde kontrol için hastaneye gittim ve doktor kollarımın 40-50 yaşındaki birinin kollarına benzediğini söyledi. Çoğu zaman bacaklarımda güç yokmuş gibi hissediyorum, vücudumun alt kısmı benim değilmiş gibi geliyor.Uzi


Uzi, 3 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklamayla sağlık problemleri sebebiyle emekli olduğunu açıklamıştı. Yapılan çevirilerde Uzi’nin açıklamasında “Kronik stres, obezite, düzensiz beslenme, geç yatma ve diğer sebeplerden dolayı geçen yılki check-up sırasında tip II diyabet teşhisi konuldu.” ifadesinin yer aldığını görüyoruz. Aynı zamanda bahsettiği diğer sebeplere ek olarak, ciddi düzeyde olan el/bilek ağrılarıyla birlikte fiziksel durumunun savaşmasına izin vermediğini belirtmişti. Emeklilik açıklamasında fark ettiğimiz ve 22 Aralık’ta paylaşılan son videonun başında da net bir şekilde gördüğümüz gibi Uzi profesyonel oyunculuğu isteyerek değil, zorunda kalarak bırakmıştı.

 

Winners Queue olarak esporda yer almaktaki amaçlarımızın en temelinde profesyonel oyuncuların emekli olmak zorunda kalmalarını önlemek yer alıyor. Bize göre hiçbir oyuncu emeklilik kararını alıyorken zorunluluktan değil, bu kararı gerçekten isteyerek ve kariyerindeki hedeflerini gerçekleştirmiş; kariyerinden tatmin olmuş bir şekilde almalı.


Uzi egzersiz yapıyor

Videodan bir kesit


Aslında yaşadığı ağrılarla ilgili şikayetlerinin 2015’te başladığını bildiğimiz Uzi’nin böylesine ciddi sağlık sorunları sebebiyle emekli olup yaklaşık 1,5 yıl sonra profesyonel sahneye döneceğini -profesyonel sahneye dönmese bile dönebilecek durumda olduğunu- görmek espor topluluğunun tamamı için çok değerli. İzlediğimiz videoda Uzi’nin önceden bahsettiği sağlık problemlerini çözmek için bireysel bir antrenörle çalıştığını ve düzenli bir diyet uyguladığını görebiliyoruz. 1,5 yıl kulağa çok uzun gibi gelse de bahsedilen sağlık sorunlarının mevcut olduğu süreyi ve ciddiyetini düşündüğümüzde ideal bir süreç olduğunu belirtebiliriz.


Bir oyuncunun sakatlığı gerçekten ciddi bir noktaya geldiğinde, ne kadar güçlü bir iradeye ve kararlılığa sahip olduğunuzun hiçbir önemi yok.Uzi


Uzi’nin kas-iskelet sisteminde yaşadığı problemleri önlemek adına kuvvet egzersizleri ve düzeltici egzersizlerin uygulandığını görebiliyoruz. Aynı zamanda sağlıklı bir insanda 60-100 atım aralığında olan dinlenik kalp atım sayısının Uzi’de başlangıçta 130 atım olduğundan bahsediliyor. Bunun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu bilmek önemli. Bu sonucun birçok sebebi olabileceğini ve aynı durumdaysanız hemen telaş etmenize gerek olmadığını da belirtmekte fayda var. Başlangıç için kontrollü ve düzenli egzersiz ile (sadece yürüyerek bile) bu değeri daha iyiye götürebilirsiniz ancak en doğru tedavi için bir uzmana danışmak tabii ki de en iyisi olacaktır.

 

Her iyi profesyonel oyuncunun daha iyi olmak için elinden gelenin en iyisini yaptığından şüphemiz yok ancak hâlâ daha gelişmekte olan esporda profesyonel oyuncuların büyük kısmının en doğru araçlara sahip olmadığını, hatta ve hatta bu araçlardan maalesef haberdar bile olmadığını biliyoruz. Günde ortalama 8-10 saat antrenman yapan ve uzun süre boyunca devamlı olarak oturan oyuncular, antrenman verimliliklerini ve direkt olarak performanslarını en iyi şekilde geliştirmeleri adına ulaşabildikleri tüm araçlardan yararlanmalılar.


Bence alan fark etmeksizin başarılı insanların sahip olduğu özellikler; ne istediğini ve en çok neye ihtiyacı olduğunu bilmek.Uzi’nin Antrenörü


İçinde bulunduğu durum, konum, takım ve çevresinden gelen kısa sürede başarı baskısı fark etmeksizin her bireyin, sağlığın her şeyden önce geldiğini sürekli olarak hatırlaması gerekir. Sonraki yazılarda bahsedeceğimiz, performansı geliştirmek için uygulanacak teknik ve yöntemler için de kişinin en başta sağlıklı olması gerekmektedir. Kısa süreçte sağlık olmadan iyi bir performans ortaya konamaz, uzun süreçte ise sağlık olmadan herhangi bir performans ortaya konabilecek duruma sahip olunamaz.